Totaal aantal pageviews

zondag 12 april 2026

De Librije

Een paar keer vertelde ik aan mensen waar we waren het Paasweekend.
'En dan waren we ook nog naar de Librije' zei ik dan, 'ken je die?' 
En allemaal reageerden ze hetzelfde: 
'Ja natuurlijk', was het antwoord, 'dat is toch dat restaurant in Zwolle, de eigenaar is nog niet zo lang geleden  overleden, kom hoe heet hij ook al weer? Zijn jullie daar geweest?'

Heel grappig, want ik was niet in díe Librije, ik was in Zutphen in de Librije en dat is geen restaurant. 


De Librije in Zutphen is een openbare leeszaal. Maar dan wel een openbare leeszaal uit 1564. 
Déze Librije bevindt zich in een speciaal gebouwd deel van de Walburgiskerk in Zutphen. Ik was eerder in Zutphen, het is een erg leuke stad vinden wij. 
Ik was ook eerder in de Walburgiskerk. Maar nooit in de Librije, heel raar, want het is echt bijzonder. 't Is dat mijn vriendin M. er enthousiast over vertelde en dat ik me dat onderweg naar Almen herinnerde en keek of het open was op deze dag
Het wordt ook wel kettingbibliotheek genoemd. En je ziet wel waarom. De boeken liggen echt aan de ketting. 


Je mag er niet zo maar naar binnen, je mag er alleen kijken onder leiding van een gids. En wij troffen een leuke gids. We mochten natuurlijk niet aan de boeken komen en ze hield alles goed in de gaten, maar ze vertelde dat een keer per jaar de gidsen één boek mogen openen. Dat vond ik zo leuk. Enfin, onze gids was arts geweest en zij opende dus een medisch boek. En waar ze het opende ging het over morfine en cannabis. 


Ik vond het echt schitterend allemaal. 


Als je dat zou willen, kun je er hier nog veel meer over lezen,  klik.


Dit vond ik erg leuk, in een vitrine lag dit boekje. Het is een schoolboekje. En dat scholieren zich toen ook verveelden is wel duidelijk. Dit kind heeft alle O's dicht zitten maken en er vogeltjes bijgetekend!
En tenslotte: als je kijkt naar de vierde foto, zie je op de zuilen figuurtjes afgebeeld. En daarvan zie je er hier een paar duidelijker.


Dat blote vrouwtje linksboven is wel bijzonder. De gids noemde wat verschillende mogelijkheden over de betekenis en ik heb ook nog een tijd zitten zoeken thuis, maar echt duidelijk werd het niet. Er zijn verschillende meningen. 
De vrouw linksonder die is wel bekend. Dat is Walburga, de heilige naar wie de kerk is genoemd en zij wordt altijd afgebeeld met staf, boek en kroon. 

15 opmerkingen:

izerina zei

Het is bijna niet voor te stellen,dat je niet lezen kunt. Maar voor veel mensen vroeger(en nu nog) is dat zo

In de weer zei

Een heel creatief kind, zij had het boekselen al ontdekt.
Jaren later uitgevonden door neerlandica ElsVonk.

Judy zei

Prachtig en interessant! Ik heb ook op de website gekeken, zo geweldig dat alles bewaard is gebleven. Ontroerend dat schoolboekje!

Sjoerd zei

Dat lijkt me een heel bijzondere ervaring.

Anoniem zei

Een mooie stad Zutphen. Wat leuk dat er zoveel goed bewaard is gebleven

Emie zei

Geweldig al die kettingboeken, wat een schat aan informatie. Jij bent inmiddels wel recordhouder aantal museumbezoekers, denk ik.

Bertiebo zei

Ja die kans is aanwezig. Maar het zijn niet altijd ik-wil-alles-zien-bezoeken hoor. Ik kan makkelijk als ik ergens ben voor een kunstwerk naar binnen. Dat wisselt nogal. In deze kerk was nog veel meer boeiends te zien. En we bezochten nog twee andere musea.

Haba zei

Zutphen , ik ben er nog nooit geweest, en ik denk niet dat ik er nog heen ga al is er kennelijk veel moois te zien. En die boeken aan de ketting leggen zal vast heel verstandig zijn, je moet er niet aan denken dat die gestolen zouden worden. Ik wens je een fijne dag toe.

sjannesblog.com zei

Ik krijg zin om weer eens Zutphen en de streek te bezoeken. Heerlijke stad en mooi gebied!

Karel zei

mogge Bertiebo
ja Zutphen is een prachtig stadje om door te dwalen
zal vast wel bij die kerk langs gewandeld zijn

geniet de dag

Kitty zei

Heel bijzonder. Dat kindje van dat boekje in de vitrine had vast ook leeshonger... ;-)

Angélique zei

Jeetje, wat een bijzondere plek!

Ferrara zei

Had het mij gevraagd, ik had het geweten. Imposant geheel. Dat je foto's mocht maken. Toen wij er (jaren geleden) waren was dat ten strengste verboden. Leuke stad. Zo leuk wat jullie samen doen. Herkenbaar! Blijf het vooral doen.

Jolande zei

Ik kende het niet, maar vind het wel heel leuk om in jouw blogje over te lezen.

Iris Flavia zei

We have the Liberei here in Braunschweig, "...considered the oldest freestanding library building north of the Alps.[4] It was built between 1412 and 1422." The books were also chained. Sadly you can only see it from the outside, which I automatically do when walking to the city.