Totaal aantal pageviews

zondag 19 april 2026

Kunst

 

Kijk, hier zie je een stukje van het prachtige kunstwerk van de gebroeders van Eyck: Het Lam Gods.  
Dit stukje heet De Rechtvaardige Rechters.
(ik heb nu al twee keer per ongeluk geschreven de rijdende rechters, hahaha) 

Maar het is niet echt, het is een kopie, want het echte paneel dat linksonder hoort te staan op het kunstwerk, dat echte paneel is verdwenen in 1934. 
Wat je dan wel ziet is een kopie, gemaakt door Jef van der Veken. 
We weten niet wat er gebeurd is,  het is een mysterie waar ik al vaker over schreef. Het is een zeer intrigerend iets. 
Die Jef van der Veken trouwens,  kon gebruik maken van een andere, latere kopie van het werk, ooit gemaakt voor de koning van Spanje.  Het is voor hem een ontzettend werk geweest. 
Wat ik leuk vind is dat van der Veeken een van de rechters afbeeldde met het profiel van de koning van toen, Leopold.  Om duidelijk te maken dat het een kopie is.

Enfin, we waren in Zutphen in de Walburgiskerk en daar in een kapel zag ik opeens Het Lam Gods. 


Niet het echte kunstwerk natuurlijk. Dit was er een kleine afbeelding van.  Het echte werk wordt tegenwoordig in de St Baafskathedraal in Gent tentoongesteld en zeeeeeeeeer goed bewaakt. Ik heb het wel een paar keer in het echt gezien, werkelijk prachtig. 

Kunstenares Merel Jansen schilderde een eigentijdse versie van het werk, van het hele veelluik en haar werk was hier in de kerk tentoongesteld.


Dat vind ik heel bijzonder. Ik denk dan dat het haar net zo geintrigeerd heeft als mij en dat ze daar iets mee wilde. 


Ik vond het erg mooi en superinteressant.  Het gedeelte van de Rechtvaardige Rechters is leeg gelaten door Merel Jansen. Een man wijst daarop, hij wijst naar iets wat ontbreekt. 

Er lag een duidelijke verklaring bij het kunstwerk met voor ieder onderdeel duidelijk aangegeven wat Jansen er mee bedoelde. Het voert me veel te ver om al die verklaringen hier te laten zien. Ik pik er twee uit:

'Een Indiase man gehuld in een koningsblauwe mantel, zit op een eenvoudige, herkenbare plastic stoel- het soort stoel dat overal ter wereld symbool staat voor het alledaagse, het goedkope. 
De mantel is beschilderd met echt Lapis Lazuli, het eeuwenoude, kostbare pigment dat in klassieke kunst vaak werd gereserveerd voor Maria's gewaad: symbool van heiligheid, status en devotie. 
De figuur komt uit een arm deel van India, maar ziet hier rechtop, waardig en onaangedaan. 

Omarmd door rijkdom, gezeten op armoede. 
De tegenstelling tussen het plastiek en het pigment benadrukt een dieper spanningsveld: identiteit tegenover decorum, sociale klasse tegenover innerlijke grootsheid.'



En dat gevallen paard, midvoor. Geïnspireerd door 'Ein Pferd klagt an', van Bertolt Brecht
'Een paard zakt door zijn hoeven en nog voordat het sterft, wordt het aangevallen en het vlees van zijn botten getrokken. Wat eerst werd bewonderd of gedragen, is in een oogwenk niets meer waard. Zodra iets zijn nut of status verliest, verdwijnt ook het respect? Wat is iets nog waard als het niet langer op een voetstuk staat? Het paard is hier zwevend geschilderd- los van vaste grond, omringd door elementen uit het Lam Gods: lucht, zee en zand. Alles is aanwezig, behalve houvast'. 


Merel Jansen (1990), ik kende haar niet, maar nu wel! 
Oh ja, ik keek ook nog even op haar site en zag dat ze ook veel met textiel heeft gedaan. Prachtig, prachtig en voor de textielers die hier lezen een link naar dat werk: textile - Merel Jansen

13 opmerkingen:

Judy zei

Wat een prachtig werk maakt ze, ik heb ook op haar site gekeken.

miekequilt zei

Het werk van van Eyck is Prachtig. En ook het stuk wat van der Veken maakte vind ik indrukwekkend.
En dan eindig je met nog een ware kunstenares, Merel Jansen. Dit is een geweldige start van de zondag. Bedankt!

Sjoerd zei

Het werk van Merel is zeker de moeite waard

Frederika zei

Prachtig werk laat je ons zien. Het werk van Merel ziet er ook geweldig uit

Kitty zei

Prachtig en nog steeds intrigerend dat niet bekend is wat met dat ene deel van Het Lam Gods gebeurd is. En ook dat hedendaagse kunstenaars geïnspireerd worden door dit werk.

Iris Flavia zei

Now this is different!

Emie zei

Ik was nog nooit in Gent en dat gemis moet ik maar eens goed maken.

Tom zei

...Bettie, thanks for sharing these wonderful works of art.

elly zei

Wat heb ik genoten van dit blogje. Ik kon de tekst goed coppieeren en voor laten lezen. De app pakte de fotootjes niet mee. Ik was daar ook en heb wel in de kapel gefotografeerd maar kan daar de teksten niet lezen. Dus nu extra genueten van jouw blog.
En als antwoord op jouw reactie bij mij. Dat snap ik helemaal. Maar het één hoeft het ander niet uit te sluiten denk ik. We hap snappen wat af 😆. Er blijft altijd wel iets 'hangen'.

Karel zei

ha die Bertiebo
ja knap dat ze zoiets moois kunnen maken hé
ik bekeek alle afbeeldingen , maar zag nergens een lam ?

koers groet

Ferrara zei

Merel Jansen, ik keek op haar website haar doeken zijn het aanzien waard. Nog nooit dergelijke kunst gezien. Mooi hoor.
Het verhaal van de man uit India is fascinerend. De stoel in tegenstelling tot de luxe verf. Bedenk het maar eens.

In de weer zei

Ik keek bij Merel Jansen op haar site en genoot van haar werk, heel apart.
Mooi blog blog weer Bettie en dat was ook een heel aparte uitvoering van het Lam Gods !

Bertiebo zei

Karel op het echte veelluik, dat van de gebroeders van Eyck, vind je het lam op het onderste paneel. Maar 't is niet zo goed te zien.