Totaal aantal pageviews

vrijdag 10 april 2026

Paasvuur

We hadden de fietsen mee naar Almen en toen we de eerste dag onderweg waren naar Zutphen, zagen we dit al:

Oh ja, dat was waar ook. Paasvuur! Dat zie je zowat ieder jaar even op het journaal. 
En je hoort dat er behoorlijk wat kritiek op is, vanwege de stikstof en de kosten. Er zijn ook veel strengere regels gekomen. 
Zelf woonde ik nooit in een omgeving waar een Paasvuur wordt gehouden. Paasvuren zijn vooral in het oosten en noorden des lands. 
Ik houd erg van tradities en folklore en dit is heel oud, dit gebeuren gaat terug tot de Germanen. Dus we besloten gewoon te gaan kijken.  

(En dat terwijl ik thuis onze houthaard nauwelijks meer aan durf te doen en dan nog alleen als het RIVM het niet expliciet afkeurt via de Stookwijzer). 

Ik vond het mooi hoor. De mensen verzamelden zich bij de kerk van Almen om daar een fakkel te kopen en precies om half negen gaf een trommelaar een harde klap op zijn trom en zette de muziek zich in beweging,  gevolgd door de deelnemers.


Toen idereen er zo'n beetje was,  werd er afgeteld en begon de fik. En dat was een prachtig gezicht. 
Ja het stonk, want het waaide best hard. Ik kon de volgende dag in het hotel ruiken wie er bij het vuur was geweest. Maar het was ook mooi dus. 


Die volgende dag fietsten we er weer langs, om een uur of twaalf. Toen was er nog steeds veel rook. En vlammen ook trouwens. 

22 opmerkingen:

Judy zei

In buurtdorpen hier worden ook paasvuren ontstoken. Als de wind verkeerd staat, ruik ik het in de stad. Heb er gemengde gevoelens over, ik krijg het benauwd van de rook.

Frederika zei

Het zijn mooie tradities. Jammer dat ook dit steeds moeilijker wordt om te organiseren.

Karel zei

mogge Bertiebo
het is zeker mooi om te zien , op tv
want dan hebben mijn longen er geen last van

geniet de dag

Ria zei

Ik vind het een mooie traditie en ook houd ik van de geur. Toch snap ik ook de problemen wel. Vooral met 'steeds hoger' werd het vast ook 'steeds onveiliger'. En die wedstrijd was dan weer géén traditie, lijkt me zo.
Dit jaar heb ik ze niet geroken. Toen het bij ons een jaar verboden was (vanwege covid?) roken we die van Duitsland.

Emie zei

Interessante traditie en bijzonder om een keer te hebben meegemaakt. Maar dat was vast niet de reden dat jullie in Almen waren.

Haba zei

Jammer dat men dit soort tradities gaat verbieden. Mogen de mensen daar ook hun open haard niet meer gebruiken? Nu heb ik die niet, maar ik ben opgegroeid in de tijd van de kolenkachel, pas toen we een keer verhuisden kwamen we in een huis met cv. Zo eens per jaar een groot paasvuur lijkt me toch niet zo vreselijk vervuilend. Ik wens je een fijne vrijdag toe.

Marlou zei

Goedemorgen, jaaaaa... paasvuren!
Wat een geweldig spektakel moet dat geweest zijn.
Ik ben er echt gek op! Maar helaas... in de stad mag het niet en dat snap ik ook wel.
Dus... volgend jaar naar Almen. Dat hotel waar je het gisteren over had zie ik ook wel zitten!!
Prettig weekend!

Janny zei

Lijkt me leuk om eens te zien, jammer dat het zo vervuilend is.

izerina zei

In mijn jeugd waren er vreugdevuren op 5 mei. Ook zo bijzonder

KnutzEls zei

Indrukwekkend en een beetje angstig zo'n paasvuur. Maar ook heel bijzonder om daar bij te kunnen zijn.

roentare zei

A vivid glimpse of the traditional Easter fires, both atmospheric and contentious, where the spectacle of flame and folklore lingers despite modern concerns about emissions and regulation.

Iris Flavia zei

That was the reason I hated Easter as a kid - my Dad forced me to carry a torch and I am like really afraid of fire...

Ferrara zei

Wat leuk dat je een paasvuur meemaakte. Met mijn Twentse roots weet ik wel ongeveer wat je hebt ondergaan. Ik heb dit jaar de voorbereidende rituelen in Denekamp aanschouwd.

Ferrara zei

Vergeet ik het nog te zeggen. Ik denk dat er een spambericht over leningen tussen de reacties zit.

Bertiebo zei

Gezien, dank!

Tom zei

...this is news for me!

Knutselpret zei

Wat een mooi spektakel !!!!

Angélique zei

Lijkt me heel indrukwekkend.

blauwruitje zei

Het lijkt me mooi om eens mee te maken. Ik heb het ook nog nooit eerder gezien maar volgens mij wonen wij in dezelfde stad (of in de buurt van). Maar ik zou ook wel wat ongemak voelen, denk ik, omdat ik thuis ook het buiten houtkacheltje bijna niet meer aan durf te doen. Maar soms is het fijn om al die regeltjes even overboord te zetten.

Sjoerd zei

Als ik kijk naar al die bommen die Trump denkt te moeten gooien op zijn medemensen kan dat paasvuur er ook nog wel bij.

Josephine zei

Inderdaad vreselijk vervuilend maar het is wel erg mooi om te zien. Heb het nog
nooit zelf meegemaakt. Het is wel indrukwekkend met groepen messen er omheen.

Kitty zei

Tja er mag niet zo veel meer he... Wij stookten in mijn jeugd heel vaak een vuurtje op het strand en er was ook eens per jaar een flinkt kampvuur. Er waren brandweerleden lid van de kampeervereniging dus op veiligheid werd wel goed gelet. Van vervuiling hadden we toen nauwelijks gehoord.